… czyli jak schudnąć

Dieta 1000 kalorii

Jak oszukać głód

Posted by dieta1000kalorii on 12 października 2012 with No Comments


Kilka słów o … tym, jak oszukać głód

Dla wszystkich, którzy są na diecie ważnym aspektem staje się temat oszukania ośrodka odczuwania głodu oraz niezbyt pełnego żołądka. Nie chcemy czuć burczenia w żołądku i nie lubimy walki z wewnętrznym odczuciem potrzeby zjedzenia czegoś. Dlatego warto wiedzieć, co może nam pomóc.

Z pomocą przychodzą nam tzw. “wypełniacze żołądka”, czyli np. błonnik, któremu poświęcony został osobny artykuł – czytaj TUTAJ, lub specyfiki powodujące zmniejszenie łaknienia – np. chrom.

Chrom jest niezbędnym do życia  mikroelementem i jest obecny w strukturach wielu enzymów biorących udział w reakcjach zachodzących w organizmie.

Niedobór chromu może powodować zwiększone zapotrzebowanie na insulinę oraz podwyższone stężenie całkowitego cholesterolu oraz jego frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) i obniżone stężenie frakcji HDL (tzw. dobrego cholesterolu. W efekcie zbyt niska podaż tego pierwiastka przyczynić się może do rozwoju cukrzycy oraz chorób układu krążenia takich, jak miażdżyca, czy zawał serca.

Nadmiar chromu może jednak być szkodliwy dla zdrowia człowieka, co wziąć pod uwagę należy przy podjęciu decyzji o przyjmowaniu dodatkowych dawek tego pierwiastka. Badania naukowe wskazują na działanie działanie kancerogenne nadmiernych ilości chromu oraz pogorszenie przyswajalności innych pierwiastków takich jak cynk czy żelazo u osób o zbyt wysokim poziomie chromu.

Chrom wspomaga utrzymywanie względnie stałego poziomu cukru we krwi i ogranicza w ten sposób wahania jego zawartości w krwiobiegu, co jest zwykle powodem odczuwania przez nas “nagłej chęci na słodycze”. Jeśli więc twoją zmorą odchudzania są napady wilczego głodu, to suplementy z chromem mogą Ci pomóc. Dodatkowo jeśli masz niedobór tego pierwiastka, to tym bardziej uzasadniona może być decyzja o jego suplementacji.

Ponad to, możesz prócz suplementacji błonnikiem oraz chromem stosować następujące triki, które pomogą Ci oszukać głód.

Jeśli odczuwasz właśnie pilną potrzebę zjedzenia czegoś (z dużym prawdopodobieństwem będzie to coś niezdrowego i niewskazanego na diecie, czyli np. słodycze), postaraj się odłożyć konsumpcję w czasie, a w pierwszej kolejności:

  • spróbuj wypić szklankę wody mineralnej lub herbaty (czarnej, zielonej, czy ziołowej) – nawet jeśli nie zamiast, to przynajmniej wypełnisz żołądek czymś o zerowej ilości kalorii, więc na podjadanie zostanie Ci znacznie mniej miejsca i w efekcie dostarczysz sobie mniej kalorii;
  • spróbuj zająć się czymś – może zapomnisz o tym, że właśnie miałaś coś “podjeść”. A nawet jeśli nie zapomniałaś, to przed zjedzeniem …
  • … spróbuj chwilę poćwiczyć, a potem dopiero pozwól sobie na zasłużoną przekąskę.

Jeśli już zgrzeszysz podjadaniem, to postaraj się aby:

  • jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs – niech twoja głowa ma szansę odnotować, że żołądek się zapełnia;
  • podziel jedną porcję na kilka mniejszych – wyda Ci się, że zjadłaś więcej;
  • używaj małych talerzy w ciemnych tonacjach – wyda Ci się, że są pełniejsze;
  • delektuj się smakiem i staraj się nie dać zatruć się wyrzutami sumienia, ale spróbuj następnym razem znowu użyć wszystkich opisanych powyżej trików aby oszukać głód – na pewno Ci się uda!

« previous page

Czytelnia

O tym, czym jest błonnik i dlaczego jest on tak ważny w zdrowej diecie O sposobach na...

next page »

Błonnik

Kilka słów o … błonniku Wiele już napisano o błonniku i prawie każdy wie, że obe...

Leave a Reply

Pings are closed.

JA TEŻ ZASTANAWIAŁAM SIĘ KIEDYŚ: JAK SCHUDNĄĆ?

A właściwie jak skutecznie schudnąć? Bez efektu JO-JO? Próbowałam wiele razy różnych diet. Jednak zawsze na diecie czułam się nieszczęśliwa i cały czas myślałam tylko o tym, kiedy będzie można w końcu zjeść i co? Generalnie gubią mnie słodycze (jestem strasznym ŁASUCHEM!!!) - a na dietach mam na nie jeszcze większą ochotę. Zawsze się odchudzałam, a mimo to, rzadko bywałam „odchudzona”. Do czasu, aż wypróbowała dietę, o której piszę na niniejszej stronie www. Zapraszam do lektury.