… czyli jak schudnąć

Dieta 1000 kalorii

Zdrowe żywienie

Posted by dieta1000kalorii on 21 listopada 2012 with No Comments


Kilka słów o …  zdrowym, czy prawidłowym żywieniu

Zdrowie jest najważniejsze. Wiemy o tym doskonale. Ze szkoły pamiętamy, że już w XVI wieku Jan Kochanowski pięknie wyraził to w słowach:

“Szlachetne zdrowie

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz”.

Aby nie  musieć przekonywać się o tym na własnej skórze, warto o nie zadbać poprzez właściwe żywienie oraz zbawienny ruch. To pozwoli na  zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób takich jak otyłość, nowotwory, choroby serca. Zdrowa dieta to taka, która zapewni nam odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych, jak tłuszcze, białka, węglowodany, mikroskładników (np. sole mineralne) oraz energii i wody niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jakie jest to prawidłowe żywienie? Instyt Żywności i Żywienia z Warszawy opracował następującą piramidę żywienia oraz zasady zdrowego żywienia:

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA

 1. Różnorodność spożywanych produktów.

 2. Unikanie nadwagi i otyłości oraz codzienna aktywność fizyczna.

 3. Główne źródło energii (kalorii) w diecie to produkty zbożowe.

 4. Codzienna obecność nabiału w diecie – mleko, jogurty, kefiry, sery

 5. Ograniczenie mięsa w diecie.

 6. Spożywanie codziennie dużej ilości warzyw i owoców.

 7. Ograniczenie spożycia tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 8. Ograniczenie spożycia cukru i słodyczy.

 9. Ograniczenie spożycia soli.

 10. Picie wystarczającej ilości wody.

 11. Unikanie alkoholu.

Piramida zwraca również uwagę na konieczność zachowania aktywności fizycznej i codziennego ruchu (zwłaszcza na świeżym powietrzu).

« previous page

Cukier i słodycze

NAZWA PRODUKTUwartości dotyczą 100 g pokarmu Białko [g] Tłuszcze [g] W...

Leave a Reply

No trackbacks yet.

JA TEŻ ZASTANAWIAŁAM SIĘ KIEDYŚ: JAK SCHUDNĄĆ?

A właściwie jak skutecznie schudnąć? Bez efektu JO-JO? Próbowałam wiele razy różnych diet. Jednak zawsze na diecie czułam się nieszczęśliwa i cały czas myślałam tylko o tym, kiedy będzie można w końcu zjeść i co? Generalnie gubią mnie słodycze (jestem strasznym ŁASUCHEM!!!) - a na dietach mam na nie jeszcze większą ochotę. Zawsze się odchudzałam, a mimo to, rzadko bywałam „odchudzona”. Do czasu, aż wypróbowała dietę, o której piszę na niniejszej stronie www. Zapraszam do lektury.